معرفیمقاله

آشنایی با میله سونداژ بهمن

با توجه به فرا رسیدن فصل زمستان و خصوصا ماه های دی و بهمن که بیش ترین احتمال خطر سقوط بهمن وجود دارد و همچنین حادثه اخیر بهمن اشترانکوه لازم است کوهنوردان عزیز اطلاعات بیشتری در زمینه لوازم و ابزارهای نجات از بهمن فرا گیرند. شاید این آشنایی ها بتواند صدمات و تلفات ناشی از حوادث کوهستان و خصوصا بهمن را بکاهد.

میله های سونداژ یکی از وسایل مهم در عملیات جست و جو و نجات هستند. زمانی که از بیکن استفاده می کنیم باید برای تعیین محل دقیق قربانی از آن ها استفاده کرد و زمانی که قربانی از دیگر وسایل مانند بیکن، توپ بهمن و … استفاده نکرده است میله های سونداژ تنها راه برای تعیین محل قربانی است.

شرکت های مختلفی میله های سونداژ را تولید می کنند ولی در واقع آن ها با یکدیگر تفاوت چندانی ندارند.

سه مورد را در هنگام خرید میله سونداژ باید مد نظر قرار داد:

1. طول میله
2. ماده استفاده شده در ساخت میله
3. سیستم اتصالات میله سونداژ

اکثر میله های سونداژ دارای طول های استاندارد 200، 240 و 320 سانتی متر هستند. اما بعضا بعضی از مدل ها دارای طول های متفاوتی نیز هستند که معمولا آن ها در طول های بلند تر 220، 260 و 280 تولید می شوند.

در اکثر میله ها هر قطعه درارای طول 40 سانتی متر است و به همین دلیل است که طول های استاندارد در نظر گرفته شده است. اما مدل هایی که از طول های استاندارد پیروی نمی کنند دارای طول های بلندتری هستند که امکان دارد برای قرار دادن شان در کوله برای شما مشکل ایجاد کند.

اگر معمولا در منطق پر برف برنامه های خود را اجرا می کنید پس بهتر است که طول های بلندتر را برای خرید انتخاب کنید ولی اگر تفاوت وزن چندان برای شما اهمیت ندارد بهتر است که طول بلندتر خریدای کنید.

جنس میله

همانند بیل های برف میله های سونداژ هم معمولا از آلومینیوم ساخته می شوند ولی مانند بقیه ابزار که امروزه از کربن برای تولید آن ها استفاده می شود، این وسیله نیز استثنا نبوده و مدل هایی که جنس آن ها کربنی است نیز تولید می شود.

مهم ترین تفاوت میان میله های کربنی و آلومینیومی تفاوت وزن آن ها است که میله های کربنی مقداری سبک تر هستند. البته این دو مدل تفاوت دیگری نیز دارند که این تفاوت قیمت آن هاست! میله های آلومینیومی قیمتی در حدودا 60 هزار تومان دارند ولی مدل های کربنی حدودا 115 هزار تومان هستند.

گاها سیستم های اتصالات میله های سونداژ متفاوت هستند و شما باید در هنگام خرید توجه داشته باشید که با کدام سیستم راحت تر هستید و کدام مدل را می توانید سر هم کنید. تمامی مدل ها دارای قفل های مطمئنی هستند ولی بعضی از آن ها سریعتر هستند و برخی از میله سونداژ ها توانایی آن را دارند که در تنها 3 ثانیه سر هم شوند.

این مدل شرکت PIEPS تحولی در میان میله سونداژ ها ایجاد کرده است. این مدل دارای یک دستگاه گیرنده بیکن کوچک در بالای آن است که تنها با یک باتری قلمی برای 250 ساعت کار می کند و توانایی دریافت امواج از فاصله دو متری را داراست. هنگامی که در حال سونداژ کردن هستید برای این که تفاوت میان یک کوله، سنگ و یا یک قربانی را تشخیص دهید باید تنها بر احساس و تجربه خود اتکا کنید ولی به کمک این مدل می توانید مطمئن شوید که آن جسم خود فرد مورد نظر بوده است و نه کوله او تا بجای اینکه کوله قربانی را نجات دهید خود قربان را نجات دهید و در وقت صرفه جویی کنید!

طریقه ی کار این بیکن همانند بیکن های معمولی است و توسط تغییرات در صدای بیپ ی که تولید می کند شما را از مکان فرد مطلع می کند.

همچنین این مدل توانایی این را نیز داراست که بیکن افرادی را که پیدا کرده اید توسط دکمه ای که بر روی بدنه آن وجود دارد غیرفعال کنید که این مزیت بسیار مهمی برای مواقعی است که چند قربانی وجود دارد و از سردرگمی امدادگران جلوگیری می کند، اما متاسفانه این ویژگی تنها برای بیکن های شرکت Pieps عمل می کند.

تنها عیبی که برای این میله سونداژ کربنی می توان بیان کرد، قیمت بالای این مدل است که در ایران (قبل از بالا رفتن دلار) دارای قیمت تقریبی 200 هزار تومان بود.

نویسنده: حمید مساعدیان

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *