مقاله

انگیزه انجام فعالیت های پرخطر چیست؟

یکی از سوالاتی که همواره ذهن بشر را به خود مشغول کرده این است که افرادی همچون سنگ نوردان و کوهنوردان و اسکی بازان که دست به ریسک ها و خطرات بزرگ می زنند، چه تفاوتی با سایر افراد عادی دارند؟

در این راستا تحقیقات مختلفی صورت گرفته است، به عنوان مثال یکی از تحقیقات منتشر شده در مجله “شخصیت و روانشناسی اجتماعی” بیانگر این نکته است که این افراد دارای انگیزه های متفاوتی هستند.

یکی از تئوری های ارائه شده در این خصوص، انجام فعالیت های دارای ریسک بالا برای مواجهه و کنترل احساسات و هیجانات فرد است. البته تحقیقات دانشگاه “بنگور” انگلستان به این نکته اشاره دارند که انجام این نوع فعالیت ها، به ویژه کوه نوردی لزوما برای کنترل و غلبه بر هیجانات نیست. کوهنوردی که برای اجرای یک برنامه بر فراز یک قله بلند اقدام می کند به دنبال امری فراتر از هیجانات عادی و روزمره زندگی و در واقع بدنبال یک چالش انفرادی است. این افراد ممکن است به دلیل مواجهه و کنترل ترس ها، آشفتگی و اضطراب خود به چنین فعالیت هایی دست بزنند و این به دلیل آن است که این گونه فعالیت ها شما را درگیر چنان چالش های فردی می کند که مشابه آن را در سخت ترین و چالش برانگیزترین فعالیت های روزانه نمی توانید بیابید.

به این منظور مطالعاتی روی اسکی بازان، کوه نودان و البته دسته دیگری که شامل ورزش هایی با ریسک پایین می شد صورت گرفت و همگی آن ها با پرسش نامه های روانشناختی بر پایه مواجهه با احساسات و هیجانات، کنترل احساس و هیجان مورد آزمون قرارگرفتند. نتایج حاکی از این واقعیت بود که اسکی بازان بیش از کوه نوردان و دسته سوم درگیر رفتارهای احساسی و هیجانی بودند و البته افرادی که درگیر فعالیت های هیجانی مثل کوهنوردی و اسکی هستند اعتقاد دارند که زندگی باید با این هیجانات و احساسات طی شود زیرا انتظار و توقع بیشتری از آنچه که زندگی به آنها ارائه می کند دارند. در واقع کوهنوردان تمایل دارند تا به مرتبه ای ورای هیجانات خود رسیده و سپس اقدام به کنترل و مدیریت این احساسات و هیجانات کنند.

پی نوشت: در طول مدت زمانی که مشغول ترجمه این متن بودم، یک جمله از ادموند هیلاری ذهن مرا بخود مشغول کرده بود، آنچه روانشناسان امروزه و پس از تحقیقات گسترده به آن دست یافتند، هیلاری چند دهه پیش و در یک جمله بیان کرده است: “این کوهستان نیست که بر آن غلبه می کنیم، این غلبه بر خودمان است.”

ترجمه: پویا سلیمانی

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *