خبرکوهنوردی

اولین تلاش زمستانی ایرانیان بر روی قله کارل مارکس

علیرضا نوروزی هیمالیانورد نیشابوری به همراه مهدی جاویدان و بهروز رشیدی از هیمالیانوردان کرمانی، برای تلاش زمستانی بر روی قله کارل مارکس امروز 21 دی ماه 96 راهی دوشنبه پایتخت تاجیکستان شدند.

این تیم امروز را در دوشنبه استراحت خواهد کرد و فردا راهی «اشکاشم» خواهند شد. مسیر رسیدن به بیس کمپ این قله، حدودا 3 الی 4 روز زمان نیاز دارد.

علیرضا نوروزی هیمالیانورد نیشابوری و پدیده کوهنوردی ایران صعود به قله های 8051 متری «برودپیک»، 8034 متری «گاشربروم2» را در کارنامه کوهنوردی خود دارد. نوروزی در سال 94 و 95 نیز موفق شد 4 قله از 5 قله موسوم به قلل پلنگ برفی (قله های بیش از 7 هزار متری شوروی سابق) شامل خانتانگری، لنین، کمونیزم، کورژنفسکایا در کشورهای قرقیزستان، تاجیکستان و قزاقستان را صعود کند.

بهروز رشیدی متولد 1360 در شهرستان بم استان کرمان است. او که مربی کوهپیمایی فدراسیون کوهنوردی است، صعود زمستانی و تابستانی تمامی قلل مرتفع ایران را در کارنامه ورزشی خود دارد. رشیدی هم چنین قله های لنین قرقیزستان و نوشاخ افغانستان را نیز صعود کرده و صعود زمستانی آرارات ترکیه و کازبک گرجستان (اولین صعود ایرانیان) را نیز در رزومه کوهنوردی خود دارد.

مهدی جاویدان متولد 1360 در شهرستان سیرجان استان کرمان است. او دارای مدارک مربیگری کوهپیمایی، سنگنوردی و نجات فنی از فدراسیون کوهنوردی است. مهدی جاویدان صعود تابستانی و زمستانی اغلب قلل مرتفع ایران را در کارنامه ورزشی اش دارد. وی همچنین در اولین صعود زمستانی ایرانیان به قله کازبک گرجستان جز کوهنوردان صعود کننده به این قله بوده است.

پوشش خبری این صعود، توسط کانال «کوه گرام» و وب سایت «بیس کمپ» انجام خواهد گرفت و اخبار، تصاویر و فیلم های ارسالی کوهنوردان به محض دریافت در اختیار جامعه کوهنوردی کشور قرار خواهد گرفت.

برای همنوردان نیشابوری و کرمانی آرزوی موفقیت داریم.

گفتنی است، اِشکاشِم یکی از ناحیه های ولایت خودمختار کوهستان بدخشان است که در شرق جمهوری تاجیکستان قرار دارد.

مرکز آن روستای اشکاشم است که در کناره رود پنج در مرز با افغانستان قرار دارد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *