یادداشت

تیرک های شکسته مسیر «شصت خدا»

یکی از اعضای هیات کوهنوردی شهرستان الیگودرز می گوید: تیرک های مسیر «شصت خدا» قله کل جنو به عمد توسط افرادی تخریب شده اند.

به گزارش بیس کمپ، او در ادامه می گوید: «سال گذشته به همت کوهنوردان اراکی تعدادی تیرک در مسیر «شصت خدا» نصب شد، تا در مواقع اضطراری و در شرایط کولاک و یا به هنگام شب، گزینه ای باشد برای پیدا کردن مسیر درست «شصت خدا» توسط کوهنوردان!

از همان روزهای اول نصب این تیرک ها، افرادی که ادعای مالکیت اشترانکوه را دائم فریاد می زنند، عَلَمِ مخالفت برداشته و علنا تهدید به کندن آن تیرک ها کردند.

قطعا اگر آن تیرک ها سر جای خودشان بودند، آن شب و در آن شرایط اضطراری و سخت، کوهنوردان مشهدی و مرحوم جوکار موفق به یافتن مسیر شصت خدا می شدند.

ولی افسوس که …

حال که قرار است تمامی زوایای این حادثه مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گیرد؛ ضروری است که مسوولان فدراسیون حتما به این نکته توجه کنند و با عوامل این کار برخورد قاطع صورت گیرد.»

در همین رابطه محسن حسنوند، دبیر هیات کوهنوردی استان لرستان اظهار کرد: «تیرک های مورد نظر را کسی تخریب نکرده است. از آنجاکه این تیرک ها در مسیر ریزش سنگ و بهمن هستند، در اثر بهمن های متوالی گم شده اند.

وی ادامه داد: «در هوای بوران یا شب این تیرک ها به هیچ وجه دیده نمی شوند.»

حسنوند افزود: «زنده یاد امان الله جوکار نصف عمرش را در همین منطقه کوهنوردی کرده بود و به منطقه آشنایی کامل داشت، وقتی ایشان با همراهی یک تیم قوی و حرفه ای و با وجود چند دستگاه «جی پی اس» مسیر را گم کرده اند، بدون تردید تیرک ها نیز هیچ کمکی نمی توانستند بکنند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *