کوهمعرفی

صعود به قله کلیمانجارو

ما مردمان تانزانیا، شمعی روشن خواهیم کرد و آن را بر بالای قله کلیمانجارو قرار خواهیم داد، درست در زمانی که نور پشت مرزهای ماست، امید خواهیم داد در لحظه ی ناامیدی، عشق می ورزیم در نفرت و محترم می شماریم در لحظه ای که همه تحقیر می کنند.

کلیمانجارو بلندترین قله آفریقا و به قول گردشگران این ناحیه بام تانزانیاست. کلیمانجارو در محدوده مرزی بین تانزانیا و کنیا قرار گرفته و گونه های گیاهی و جانوری خاص و شگفت انگیز در کلیمانجارو یکی از عوامل جذب گردشگر به آن جاست. صعود به قله کلیمانجارو، سافاری، گردش در دامنه های تماشایی کلیمانجارو و اقیانوس ابری که در صبح و شب امکان تماشای آن وجود دارد خاطرات فراموش نشدنی را برایتان رقم خواهد زد.

کلیمانجارو و بومیان منطقه

نسل آینده مردمان این منطقه هم همچون پدرانشان ساده، صمیمی و خودمانی اند.

مردم بومی در این منطقه، گردشگران مرد را با عنوان “کاکا” به معنی برادر و خانم ها را با لفظ “جووآ” به معنی خواهر صدا می کنند. حس احترام و صمیمت در میان بومیان این مناطق همواره وجود دارد و آن ها ضمن ارائه خدمات مناسب به شما سعی می کنند فاصله ای را با گردشگران حفظ کنند، مثلا مرسوم است که وارد اقامتگاه گردشگران نمی شوند و اجازه ندارند بر سر یک میز با شما غذا بخورند. متاسفانه هنوز سایه برخی باورهای غلط برده داری که در سالیان دور این مردمان را به بند کشیده بود، دیده می شود.

غذای اصلی مردم این ناحیه موز پخته است که به گردشگران خوردن آن را توصیه نمی کنند چون ممکن است چندان به مذاق شان خوش نیاید! از نوعی ذرت هم آرد تولید می کنند و در طبخ غذاهای محلی شان از آن استفاده می کنند.

نام کلیمانجارو از کجا آمده؟

راز این کلمه در خود قله ی کلیمانجارو نهفته است، قله ای که اکثر ماه های سال در مه فرو رفته است. عقاید خرافی یا اعتقاد عجیب و غریبی در مورد کلیمانجارو وجود ندارد، اما مردم این ناحیه آن را بسیار دوست دارند و برایشان محترم است؛ بیشتر به این علت که کسب درآمد و گذران زندگی شان به کلیمانجارو وابسته است.

لحظه ورود و اسکان در منطقه

در هنگام ورود به منطقه حتما بایستی ثبت نام کنید و فرمی به شما می دهند تا مشخصات خود را بنویسید و سپس یک لیدر اصلی، یک گاید همراه، یک آشپز و یک پورتر در اختیار شما قرار خواهد گرفت. باید بدانید که استفاده از لیدر، آشپز و حتی پورتر در این منطقه اجباری است و از میان بومیان منطقه انتخاب می شوند.

آشپز در طول مدت اقامت تان برایتان سوپ و حلیم خواهد پخت و شما باید برای غذای خود به خصوص در هنگام پیاده روی و هایکینگ ها از غذاهای کنسروی، تخم مرغ پخته، اسنک و شکلات استفاده کنید. پورتر بار و وسایل شما را حمل خواهد کرد و شما فقط بارهای جزیی و شخصی خود را می توانید حمل کنید.

بسیاری از این آشپزها و پورترها به دنبال تحصیلات عالی هستند و البته خیلی از آن ها تحصیل کرده اند.

در مسیر مارانگو اقامتگاهی برای اسکان وجود دارد که بسیاری از گردشگران در لحظه ورود در آن ساکن می شوند از مغازه ورودی مارانگو می توانید مایحتاج ضروری خود را خریداری کنید. اقامتگاه ماندارا نیز مناسب است و مسیر آن هم بسیار جذاب.

در مسیر حرکت به سمت ماندارا که بسیار تماشایی است، پیاده روی خواهید داشت تا به اقامتگاه ماندارا برسید. در مغازه ورودی مارانگو، به راحتی می توانید آنچه احتیاج دارید از این مغازه بخرید. تابلوی اقامتگاه ماندارا (Mandara) را هرگز آن را از یاد نخواهید برد.

مناطق پنج گانه کلیمانجارو

کلیمانجارو شامل پنج منطقه است که قله، دامنه، مناطق استپی، دشت ها و جنگل ها بخش های عمده ی آن هستند. هر بخش جذابیت ها و پوشش گیاهی خود را دارد و حیوانات مختلفی را در هر منطقه خواهید دید که میمون قطعا در بین این حیوانات هست. میمون های کلیمانجارو خیلی دوست داشتنی هستند و حتما سر راه تان قرار خواهند گرفت.

پارک های ملی کلیمانجارو

پارک کیناپا که از سال 1971 ساخت و حفاظت آن شکل گرفت و در سال 1977 بازگشایی شد و تاکنون در حال ارائه خدمات به گردشگران است. به قوانین ورودی این پارک حتما توجه کنید چون به همراه داشتن وسایلی ممنوع است که احتمال دارد برایتان عجیب باشد. مثلا هیچ گونه شی پلاستیکی و نایلونی نباید به همراه داشته باشید. ورود به پارک بدون اجازه رسمی ممکن نیست. بریدن و آسیب رساندن به هر چیز جاندار و غیرجاندار ممنوع بوده و در صورت تخلف با شما برخورد خواهد شد. حق سوزاندن هیچ وسیله ای را ندارید و در کل آتش روشن کردن ممنوع است.

قوانین پارک کیناپا

تمامی این قوانین برای حفظ محیط زیست کلیمانجارو است.

گونه های گیاهی و جانوری کلیمانجارو

این منطقه چون دارای آب tropical است، گیاهان خاص این نوع آب و هوا را به راحتی در آن می یابید. وقتی به بخش کوهستانی در کلیمانجارو وارد شوید، جایی که وضعیت زمین سنگی است و منطقه کوهستانی آغاز می شود، گیاهانی را می یابید که روی سنگ ها رشد می کنند. این گل ها را فقط در کلیمانجارو می یابید. پروتی Protea یکی از همین گیاهانی است که در کلیمانجارو یافت می شود.

برگ های گیاه پروتی حالت چرمی دارند، این گیاه در جنوب آفریقا بیشتر یافت می شود. گیاه Endemic در این منطقه Impatient Kilimanjaro نام دارد که از گیاهان خاص این منطقه است و در هیچ جای دیگری جز کلیمانجارو آن را نمی یابید. حتما در هایکینگ و پیاده روی هایتان خوب گیاهان را بررسی کنید تا این گونه خاص را از دست ندهید.

لیچن Lichen گیاه دیگری است که به درختان کلیمانجارو آویزان است و حتما آن ها را خواهید دید و در مناطق جنگلی کلیمانجارو دیده می شود. در کلیمانجارو فقط می توانید با این گیاه عکس یادگاری بگیرید. لیچن ها همچون موهای درختان کلیمانجارو هستند که با باد می رقصند و منظر تماشایی را برایتان خواهند ساخت.

بومی های این منطقه موز را در کنار قهوه و در دامنه های کلیمانجارو می کارند؛ آن ها معتقدند قهوه نیاز به سایه دارد و این سایه را درخت موز تامین می کند.

صعود به قله و هایکینگ

برنامه های صعود به قله معمولا بین 6 تا 8 روز خواهد بود که شما به طور میانگین 7 روز را باید به آن اختصاص دهید. برای صعود 5 مسیر وجود دارد. استفاده از مسیر مارانگو بیشتر دیده می شود. گفته می شود در مسیر مارانگو هاستل های بهتر و اقامتگاه های بهتری وجود دارد. در اقامتگاه ماندرا هم برای اقامت مشکل خاصی نخواهد بود، این اقامتگاه تشک دارد اما استفاده از کیسه خواب هم لازم است.

مسیر صعود به کلیمانجارو

مسیر صعود و دو قله Mawenzi و Kibo کاملا مشخص هستند، برای صعود با کمک راهنمای تان بایستی یکی از این مسیرها را انتخاب کنید.

در اقامتگاه ماندارا می توانید اقامت خوبی را در کنار بومیان منطقه داشته باشید. برای هایکینگ هم گشت های یک، دو یا سه روزه وجود دارد که گشت و گذار در دامنه کلیمانجارو، تماشای حیوانات و گیاهان این مناطق بسیار جالب خواهند بود. تصور دیدن گونه های خاص حیوانات از نزدیک و تماشای منظره چشم نواز کلیمانجارو و اقیانوس ابر که همیشه وجود دارد، جاذبه هایی هستند که در سفر به کلیمانجارو به سادگی نمی توان از کنار آن ها گذشت. روستای مشی (Moshi) در کنار مارانگو قرار دارد.

زمان سفر به کلیمانجارو

شاید تصور کنید که چون کلیمانجارو در آفریقاست، تابستان زمان مناسبی برای سفر نباشد، اما دقیقا تابستان های کلیمانجارو زمان مناسبی برای هایکینگ و صعود به قله است. این تایم از خرداد ماه تا اواخر مهر بسیار مناسب است. همینطور اواخر آذرماه تا اوایل بهار.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *