خبرکوهنوردی

عدم رضایت اوروبکو از تلاش برروی قله K2

زمزمه هایی مبنی بر بحران و تنش از اردوگاه کوهنوردان لهستانی که قصد صعود زمستانی به قله K2 را دارند، به گوش می رسد.

«دنیس اوروبکو» کوهنورد قزاق که اکنون عضو تیم لهستان شده است، با یادآوری خاطراتی از گذشته در توئیتر خود عباراتی نوشته است که نشان می دهد از اوضاع کنونی خود و تیم رضایت چندانی ندارد.

دنیس اوروبکو نوشته است: «ما حتی در نیمه ی راه نیز نیستیم! تمام حال و هوای این روزهای بیس کمپ، مرا به یاد سال 2003 می اندازد. در سال 2003 تنش هایی در بیس کمپ «کی دو» ایجاد شده بود و بعضی از اعضای تیم، «کریستوف ویلیچکی» را به اشتباه متهم می کردند».

گفتنی است، در آن سال نیز کریستوف ویلیچکی سرپرستی صعود تیم را بر عهده داشت.

اوروبکو در ادامه نوشته است: «ما در مسیر «باسک» عملا هیچ کاری انجام ندادیم و از ارتفاع 6500 متر عقب نشینی کردیم، چراکه هیچ نقطه ای برای چرخیدن در آن جا وجود نداشت و به بیس کمپ بازگشتیم».

این هیمالیانورد توانمند در ادامه گفته هایش می گوید: «به دنبال عدم تصمیم گیری درست از کمپ اصلی و هدف نامشخص، وسایل شخصی ام را از مسیر «باسک» جمع آوری کردم. ما آنجا هیچ کاری از پیش نخواهیم برد. هیچ کس، هیچ تصمیمی نمی گیرد. با یک حساب کتاب سرانگشتی، ما از ارتفاع 5100 متری شروع کردیم و الان به بالاترین ارتفاعی که رسیده ایم، ارتفاع 6500 متر است. باید در 7950 متر، آخرین برپایی کمپ را داشته باشیم. این بدان معناست که ما عملا به نیمه راه نیز نرسیدیم!»

شایان ذکر است، کِی 2 نام دومین قله بلند روی زمین (پس از اورست) است. این قله در منطقه قراقروم رشته کوه های هیمالیا بین مرز پاکستان و چین قرار گرفته است. قله 8611 متری K2 دارای فنی ترین مسیر صعود در جهان است.

قله کی 2 تا کنون هیچ صعود زمستانی به خود ندیده است و کوهنوردان لهستانی در صدد هستند تا این قله را برای اولین بار در زمستان صعود کنند. آنها هم اکنون در حال تلاش بر روی قله هستند.

تعداد کوهنوردانی که در راه رسیدن به این قله کشته شده اند، یک چهارم تعداد کسانی است که صعود موفق داشته اند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *