غارمعرفی

غار نیاسر یا غار رئیس

شهر کاشان به دلیل بافت تاریخی سنتی و وجود آثار باستانی و جاذبه های توریستی بسیار مورد توجه گردشگران از سراسر ایران و جهان قرار گرفته است. اما این شهر تنها به آثار باستانی خود شهرت ندارد، بلکه باید در تور گردشگری به کاشان از غار نیاسر کاشان نیز دیدن کنید.

غار نیاسر کاشان در 30 کیلومتری غرب شهر کاشان با ساختار خاصی که دارد شهرت یافته است و یکی از عجایب باستانی در دنیا به حساب می آید. این غار قدمتی 1800 تا 200 ساله دارد و در آن دوران در دل کوه کرکس و بر فراز تپه های آهکی مشرف بر نیاسر کاشان کنده شده است. احتمال می رود این غار با هدف اجرای مراسم مذهبی به صورت تونل سنگی و پر پیچ و خم با ابتدایی ترین ابزار ایجاد شده است.

این غار باستانی شامل مجموعه ی زیرزمینی و پیچیده ای است که از راهروهای تنگ و طولانی و اتاق ها و چاه های متعددی تشکیل شده است که دسترسی به اعماق آنها بدون وسایل پیشرفته ی امروزی امکان پذیر نیست.

غار نیاسر که به سوراخ رئیس یا غار ویس شهرت دارد قرن های بسیار نامکشوف مانده بود و در هیچ یک از متون تاریخی و آثار تحقیقی قرون اخیر، با وجود اینکه به برخی از بناهای تاریخی مانند آتشکده ی نیاسر اشاره شده بود، از آن سخنی به میان نیامده است. منحصر به فرد و عجیب بودن این غار به دلیل انسان ساز بودن آن است.

کمبود هوا در هیچ نقطه ای از آن احساس نمی شود و حتی در عمیق ترین نقاط آن عمل تهویه به طور طبیعی انجام می گیرد. یکی از فرضیات در مورد منشاء تاریخی این غار بیانگر این است که در ساخت آتشکده نیاسر از سنگ های تراشیده شده حاصل از کندن غار استفاده شده است. احتمالا زمان حفر غار پیش از احداث آتشکده بوده است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *