یادداشت

هم هوایی یا خودکشی!؟

خلاصه مطلب

  • نویسنده: دکتر علیرضا بهپور

هم هوایی یکی از مهم ترین موارد، نیازها و عوامل موفقیت در صعودهای بلند به شمار می رود.

بدون هم هوایی مناسب، انجام این کار مثل خودکشی می ماند. البته شاید در بار اول خودکشی موفق نباشید و زنده بمانید ولی دفعات بعد حتما موفق خواهید شد خودکشی کنید.

هم هوایی یعنی تطبیق دادن بدن با شرایط کمبود اکسیژن در ارتفاع.

هم هوایی چند اصل کلی دارد:

1. باید تکرار شود تا بدن به حداکثر تطبیق و هم هوایی برسد.
2. این تکرار باید با فاصله مناسب انجام شود تا تاثیر مفید داشته باشد.
3. باید متناسب با هدف تان باشد.
4. باید در فواصل بین هم هوایی حتما استراحت کافی داشت.
5. مکانیسم آنی و فوری نیست، بلکه نیاز به زمان دارد.
6. بالاتر از 7500 متر تقریبا هم هوایی بی معنی است.
7. افراد مختلف از نظر سرعت هم هوا شدن خیلی با هم متفاوت هستند.

هم هوایی یک علم به حساب می آید نه یک دلنوشته از یک کوهنورد عاشق یا حرف های از سر نفخ معده یک آدم درِ پیت. اگر جزو کوهنوردان نخبه و برتر نیستید و تجربه چندانی در این امر ندارید، لطفا از روی نخبگان این رشته الگوبرداری نکنید.

این روزها بعد از مرگ اولی استیک نقل قول های زیادی از او در فضای مجازی نوشته می شود. یکی از آن ها راجع به روش هم هوایی اوست که فقط قسمت سرعتی و عدم اقامت در ارتفاعش مد نظر بزرگواران کارشناس قرار گرفته و متاسفانه احتمالا الگو خواهد شد.

در آینده اگر صعودی داشتید نگویید اولی چون این کار را کرد پس من هم همان کار رو می کنم. یا نگویید ای بابا عظیم این طوری هم هوایی می کرد که موفق بود پس من هم همان کار را می کنم. پایم را جای پای اولی یا عظیم می گذارم پس حتما من هم موفق می شوم. روشی که آن ها برای هم هوایی شان انتخاب کردند نتیجه سال ها تجربه و شناخت بدن خودشون است، اختراع و فی البداهه نیست.

اگر تازه کارید لطفا از قواعد این کار پیروی کنید.

تیم های تجاری که به چنین صعودهایی اقدام می کنند، به شدت در مورد هم هوایی افراد تیم شان وسواس به خرج می دهند. آن ها بیش از 5 یا 6 بار هم هوایی انجام می دهند تا از پیشرفت درست کار اطمینان حاصل کنند.

اگر به صعود بلندی اقدام کردید و فردای رسیدن به بیس کمپ، رفتید کمپ یک و برگشتید، پس فردا رفتید کمپ دو و برگشتید و گفتید دیگه هم هوا شدیم و روز چهارم رفتید به سمت قله … اگر برنگشتید که هیچ. اگر برگشتید نگویید: عجب خفنم من، دیدید چه صعود سرعتی داشتم و اوه اوه جانم به خودم، افتخار شهرمونم!

یادتان باشد، خودکشی همیشه بار اول موفق نیست.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

1 دیدگاه برای “هم هوایی یا خودکشی!؟”

  1. حرف های از سر نفخ معده یک آدم در پیت. … این سبک نگارش زیبنده قلم شما نیست در حال خواندن یک مطلب جدی استفاده از این مدل کلمات توی ذوق می زنه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *