کوهمعرفی

کوه عینالی و تبریز 2018

کوه عینالی یا همان «عون ابن علی» در ضلع شمال غربی تبریز قد برافراشته و تبریز کهن را نظاره گر است.

بقعه عون ابن علی واقع در پارک کوهستانی عینالی تبریز از مراکز توریستی و تفریحی شهر تبریز بوده و همه روزه میزبان گردشگران داخلی و خارجی و اهالی بومی منطقه است. تفرجگاه تفریحی عینالی به مقیاس 5600 هکتار طراحی شده است که بزرگ ترین تفرجگاه کوهستانی کشور به شمار می رود.

پارک چیتگر تهران و مجموعه کوهستانی پارچین قزوین به مقیاس یک هزار و 600 هکتار گزینه های بعدی پارک های کوهستانی بزرگ کشور به شمار می روند.

این تفرجگاه که به ارتفاعات سرخ رنگ عینالی در شمال تبریز مشهور است، از دیرباز یکی از مهم ترین اماکن تفریحی و تفرجگاهی مردم این کلانشهر محسوب می شود که در یک دهه اخیر با اهتمام ویژه مدیریت شهری به جنگلی بر فراز شهر تبدیل شده است و عنوان بزرگ ترین تفرجگاه طبیعی کشور را یدک می کشد.

ارتفاعات 1500 متری میعادگاه علاقه مندان به ورزش کوهنوردی و پیاده روی فردی، گروهی و خانوادگی در روزهای تعطیل به ویژه تعطیلی آخر هفته است. تله کابین، دریاچه مصنوعی «داغ گُلی»، رستوران، جنگل کاری 100 هکتاری، نورپردازی المان ها، معابر و ابنیه ها از مکان های دیدنی آنجاست.

راه اندازی باغ وحش طبیعی با حیوانات بومی حیات وحش آذربایجان، احداث سالن همایش 600 نفری در ایستگاه دوم تله کابین و پارک پیوند از جمله برنامه های توسعه ای برای تحقق اهداف چشم انداز عینالی است.

تندیس استاد شهریار نمونه ای دیگر از زیبایی های این تفرجگاه است که تندیس های دیگری نیز با موضوعات مختلف در دستور کار مسئولین امر قرار گرفته است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *