مقاله

پای گلایه همنوردان حادثه دیدگان «قلات شا»

واکنش رئیس هیات کوهنوردی مهاباد موجب تعجب و اندوه دوچندان همنوردان و خانواده حادثه دیدگان «قلات شا» مهاباد شد.

به گزارش بیس کمپ، یک ماه پیش یعنی سیزده تیرماه بود که خبر مرگ 2 کوهنورد مهابادی در اثر سقوط از ارتفاعات «قلات شا» ضمن بازتاب گسترده در رسانه های منطقه موجب تاثر و اندوه همشهریان، خانواده و اطرافیان آنها شد.

کوهنوردانی که خوشنامی و فداکاری آنان همواره زبانزد خاص و عام بود، به اتفاق دوستان خود روز حادثه به ارتفاعات «قلات شا» رفته و هنگام بازگشت دو نفر از آنان به نام های «حسین زرد» و «طاهر احمدزاده» دچار حادثه شده و جان خود را از دست دادند.

اما آنچه در این میان موجب تعجب و اندوه دوچندان همنوردان و خانواده مرحومان شد واکنش فوری رئیس هیات کوهنوردی مهاباد بود. به طوری که ساعاتی پس از حادثه وی در گفتگو با خبرنگار «هاژه» اظهار کرد: دو نفر فوت شده عضو این هیئت نبوده و تحت عنوان هیچ گروه کوهنوردی به این منطقه عزیمت نکرده و به نظر می رسد همراه خانواده های خود به این منطقه عزیمت نموده و دچار حادثه شده اند.

وی همچنین افزود: چند تن از اهالی شهرستان مهاباد بە دلایل نامعلوم اقدام بە صعود از مسیر صعب العبور لندی شیخان می کنند کە فاقد تجهیزات کوهنوردی مناسب و بصورت سنتی راهپیمایی می کنند.

اظهاراتی که موجود ایجاد شبهه و بسط و گسترش شایعاتی نظیر مراجعت جهت یافتن عتیقه جات را در پی داشت و خانواده و همنوردان آنان ضمن واکنش شدید به اظهارات رئیس هیات کوهنوردی مهاباد، گفته های ایشان را عجولانه و نسنجیده و به دور از واقعیات توصیف کردند.

یکی از همنوردان حادثه دیدگان گفت: ایشان اذعان می دارند عزیمت این مرحومان خانوادگی بوده، یعنی به همراه زن و بچه، در حالی که آنها 11 نفر مرد میانسال و پیشکسوت آنهم با کوله باری از تجربه و آزمون، ولی چه میشود کرد وقتی که نمیتوان جلوی دست سرنوشت و قضا و قدر را گرفت، چنانکه در سال های اخیر برای خیلی از کوهنوردان حوادثی مشابه و ایست قلبی و پیش آمده است.

یکی دیگر از آنان نیز که ظاهرا از نزدیک ترین دوستان دو مرحوم است با چشمانی اشک بار و صدای بغض آلود می گوید: اظهارات رئیس هیات کوهنوردی مهاباد نه تنها از دردهای ما نکاست بلکه دو چندان افزود. وی مرحومان «احمدزاده» و «زرد» را نمونه انسان های شریف، خداشناس، وطن پرست و صادق خواند.

این همنوردان بیان کردند آنان هیچ ادعایی در خصوص عضویت در هیات و بیمه یا خسارت از هیات کوهنوردی نداشته اند ولی کوهنورد بودن آنان نیز به هیچ وجه منوط به عضویت در هیات آنان نیست!

آنان همچنین اظهارات دبیر شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان پیرانشهر را در این خصوص که اظهار کرده بود [الساعه تیم های امدادی هلال احمر و اورژانس برای امداد رسانی به حادثه دیدگان راهی منطقه شده اند] نادرست و دور از واقعیت توصیف کردند. طوری که به گفته آنان پیکر دو مرحوم توسط همنوردان و به کمک چادرنشینان منطقه پایین آورده شد و با خودروی شخصی به یکی از روستاهای نزدیک منتقل و آمبولانس نیز در روستا در انتظار اجساد توقف کرده بود!

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *