کوهمعرفی

کوه اژدها در گرمسار

کوه اژدها یکى از دیدنى ترین و کم نظیرترین پدیده هاى طبیعی ایران، چین خوردگى شمال گرمسار است.

کوه اژدها با ارتفاع 1265 متر در محدوده شهرستان گرمسار، بخش مرکزی، دهستان لجران و در 11 کیلومتری غرب مرکز شهرستان گرمسار واقع و جهت کوه شمالی ـ جنوبی است.

این کوه با چین خوردگی منحصر به فرد یکی از نادرترین شکل های زمین شناسی در ایران است. نوارهای قرمز، قهوه ای و سفید رنگ به شکلی موج وار و در هم تنیده اند و یک ساختار خاص را پدید آورده اند.

شکل اژدها در تناوبى از سنگ ماسه، شیل و سنگ جوش شکل گرفته است. این پدیده زمین شناسی چین مرکب نایمده می شود. نیروها از دو جهت و همزمان وارد شده و باعث بوجود آمدن این چین های دیدنی شده است.

بر روی این کوه تصویری شبیه اژدها (که روی برجستگی هایی که میان آبراهه های کوه از بالا به پائین دامنه آن ایجاد شده است) دیده می شود. این اثر محصول فعل و انفعالات زمین شناسی درطی سالیان متمادی است.

رنگ های گوناگون این نقش حاصل از وجود چندین لایه خاک که هر کدام دارای عناصر ویژه ای هستند و به طور منظمی شکل گرفته اند، است.

تصویر مربوط به چین اژدها است که از سمت شرق منتهی به «گسل اژدها» و از سمت غرب منتهی به «شغال دره» می شود. گسل نرمال اژدها باعث جدا شدن دو توده یکی به سن ائوالیگوسن و دیگری میو پلیوسن شده است.

گسل گرمسار نیز که کل منطقه را تحت تاثیر قرار داده و از پای کوه اژدها رد می شود. این استرس ها باعث شده تا چین خوردگی که در تصویر دیده می شود از حالت افقی خود خارج شده و شکلی مانند اژدها ایجاد شود.

کوه اژدها از طریق جاده ارتباطی تهران-گرمسار، قبل از ورودی شهر گرمسار قابل مشاهده و دسترسی است.

جنگ رستم و اژدها

عده ای بر این باورند که رستم، قهرمان اساطیری ایران، در این محل همراه با رخش با اژدها درگیر شده و آن را نابود کرده است و نقش روی کوه، اثر پرتاب جسد اژدها توسط رستم بر روی این کوه است. البته این باور هیچ پایه علمی و تاریخی ندارد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *