کوهنوردمعرفی

یانکو تابی، اولین بانوی فاتح اورست

یانکو تابی بانویی است که توانست رکوردی را در گینس به ثبت برساند که دیگر هیچ گاه کسی نمی تواند آن را بشکند.

به گزارش بیس کمپ، یانکو تابی (Junko Tabei) بانویی ژاپنی است که موفق شد برای اولین بار به عنوان یک زن قله ی اورست را فتح کند.

اورست که با نام های ساگارماتا و کومولانگما (به معنای مادر مقدس) هم شناخته می شود، بلندترین قله ی جهان است، این قله در رشته کوه هیمالیا و مرز نپال و تبت قرار دارد.

بانو یانکو تابی که متولد 22 سپتامبر سال 1939 میلادی است، توانست قله ی اورست را در 16 ماه می سال 1975 میلادی فتح کند و نامش را در فهرست گینس جای دهد، تابی یک کوهنورد حرفه ای است و تا به حال هفت قله از بلندترین قله های جهان را نیز فتح کرده است و صعود به 70 قله ی دیگر در دنیا را هم در کارنامه ی خود دارد.

در سال های اخیر در رابطه با نکات مضر و خطرات زیست محیطی مخرب صعود به اورست صحبت های زیادی شده است که اکنون مسئولان حفاظت از این قله ی زیبا و کوهستان هیمالیا با تشکیل تیم های مختلف در صدد جلوگیری از تخریب این طبیعت منحصر به فرد هستند.

خوب است کمی بیشتر با این بانوی افتخارآفرین آشنا شویم: تابی فارغ التحصیل رشته ی زبان انگلیسی از دانشگاه زنان شوا (Showa Women’s University) است، وی در سال 1969 میلادی باشگاه کوهنوردی LCC ژاپن را تاسیس کرد، از سخت ترین کوه هایی که او موفق به صعود آن ها شد، می توان فوجی (Fuji) ژاپن و ماترهورن (Matterhorn) سوئیس را نام برد، این بانو در سال 1972 میلادی به عنوان کوهنورد زن حرفه ای شهرت جهانی پیدا کرد.

یانکو تابی درباره ی تجربه ی فتح اورستش می گوید: از لحاظ تامین بودجه فشار زیادی را متحمل می شدم و هزینه ی این فتح در لحظات آخر توسط روزنامه ی یومیوری (Yomiuri) و شبکه ی تلویزیونی نپون (Nippon) پرداخت شد، بنابراین همیشه در حال صرفه جویی در مخارج بودم، حتی برای دستکشم از مواد بازیافتی استفاده می کردم و خودم وسایل و لباس هایم را می دوختم اما در نهایت زمانی که قله را فتح کردم مشکلات در نظرم شیرین تر شد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *