خبرکوهنوردی

یادمان دکتر مصدق در قله دماوند آتش زده شد

یادمان دکتر مصدق در قله دماوند که مدت زیادی از نصب آن نمی گذشت، توسط افراد ناشناس به شکل توهین آمیز تخریب شد.

این اثر به همت یکی از هنرمندان کشور در قله دماوند نصب شده بود، با این انگیزه که نام و یاد همه بزرگان ایران زمین بر مرتفع ترین و بلندمرتبه ترین قله ها جای گیرد.

امروز از دیدن چنین تصاویر و فیلم های تخریب و سوزاندن آثار تاریخی و طبیعی بر فراز قله دماوند “بام ایران” به شدت قلبم شکست. از به وقوع پیوستن چنین اتفاقی هنوز شوکه هستم.

چطور می شود انسان هایی بتوانند به این سادگی آثار تاریخی و طبیعی کشور خودشان را نابود کنند؟ میزان نفرت و حماقت و جهالت و نادانی این افراد بی انتهاست.

در جامعه ای که خشونت در تمامی لایه های جامعه نفوذ کرده احتمال چنین وقایع تلخ و دردناکی بیشتر خواهد بود. در جامعه ای که کودکان براحتی به جان دادن همنوع خود بر بالای چوبه های دار در میادین شهر به نظاره ایستاده اند نمی توان انتظار قلب هایی مهربان و رئوف داشت. در جامعه ای که انسان ها براثر کوچک ترین اتفاقی مانند یک تصادف خیابانی با یکدیگر درگیر می شوند و می خواهند به قصد کشت یکدیگر را بزنند!. خیلی به دنبال انسانیت نباید بود.

رشد و پرورش چنین انسان های مریض روحی و تخریب گری دقیقا تاثیرات همان جامعه است. تاثیرات مستقیم تربیت خانواده هاست. در خانواده ای که تربیت کودک بر اساس برد و باخت باشد و نه بر اساس برد برد شرایط بهتر از این نخواهد شد.

تاثیرات مستقیم تربیت در مدارس و مراکز آموزشی ست. در جامعه ای که تنبیه فیزیکی، روانی و روحی کودک مبنای تربیت درست و صحیح باشد وضعیت بهتر از این نخواهد شد. بله، همین افراد تخریب گر و مریض روانی دقیقا برآمده از نوع تربیت در همان جامعه هستند.

من، شما، خانواده ها، جامعه و حکومت و دولت ها چه قدم هایی را جهت کاستن از میزان خشونت و حماقت در جامعه برداشته اند؟ تک تک ما به عنوان شهروندان در یک جامعه از طرفی و دولت ها از طرفی دیگر تا چه حد خواسته ایم که جامعه ای عاری از چنین افراد مریض و روان پریشی داشته باشیم؟ دولت و نهادهای مرتبط تا چه میزان برنامه هایی داشته اند برای تغییر به بهبود ؟ تا چه میزان با خرافات و باورهای احمقانه ی تاریخی و یا مذهبی مقابله کرده ایم؟

میزان حماقت، خرافات، نادانی و یا کم دانی باعث چنین اتفاقات دردناکی می شود. میزان خشونت و حماقت و خرافات و نادانی در این افراد تا به آنجاست که این روان پریشان برای نشان داده شدن، حاضرند دست به هر عمل غیرانسانی، غیر اخلاقی و بی شرمانه ای بزنند.

قطعا این روان پریشان به عنوان احمق ترین و نادان ترین افراد در تاریخ ایران ثبت خواهند شد اما هزار افسوس که دیگر گوسفندان منجمد شده بر فراز قله دماوند را آیندگان تنها در عکس ها و پوستر ها خواهند دید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *