کوهمعرفی

کلیمانجارو بام آفریقا

کلیمانجارو با 5895 متر ارتفاع، بلندترین قله قاره آفریقاست. این کوه آتشفشانی نیمه خاموش محسوب می شود ودر کشور تانزانیا و در مرز این کشور با کنیا قرار گرفته است. این قله که تا یک قرن پیش با کلاهک برفی خود در آفریقای همیشه گرم و سوزان خودنمایی می کرد و به عنوان یکی از سمبل های حیات در زمین قلمداد می شد، این روزها در میان مردم منطقه و به خصوص کارشناسان محیط زیست به نمادی آشکار از تغییرات جوی زمین تبدیل شده است.

به اعتقاد کارشناسان گرمای جهانی در 2 دهه آینده، اثری از برف های کلیمانجارو بر جای نخواهد گذاشت و تمامی لایه های برفی این کوه را از بین خواهد برد. در واقع شرایط آب و هوایی حاکم بر جهان به گونه ای است که احتمالا باید به تدریج با افسانه برف های کلیمانجارو خداحافظی کنیم. به این ترتیب به نظر می رسد بلندترین قله آفریقا در سال 2022 برای اولین بار در طول 12 هزار سال گذشته از برف خالی می شود و چهره ای جدید و غم انگیز به خود می گیرد.

کلیمانجارو پس از داستان کوتاه و مشهور ارنست همینگوی که سال 1938 نوشته شد به شهرت زیادی رسید. شخصیت اصلی داستان از این قله زیبا به عنوان قله ای «به پهنای سراسر جهان، بزرگ، بلند و زیر آفتاب بی نهایت سفید» یاد کرده است. قله ای که به نظر می رسد با ادامه روند آب شدن یخ های آن به زودی همانند دیگر ارتفاعات آفریقا خشک خواهد شد و در آینده ای نه چندان دور تصاویر آن را تنها در عکس ها و کتاب ها می توان جستجو کرد. در چنین شرایطی و با ذوب شدن برف های کلیمانجارو که به بام آفریقا شهرت دارد، تانزانیا یکی از مهم ترین منابع درآمد خود را از دست می دهد. منطقه کوهستانی کلیمانجارو که یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری شرق آفریقاست، به توریست ها امکان می دهد تنها به فاصله 5 روز کوهنوردی، 2 محیط گرمسیری و یخچالی را در کنار هم تجربه کنند و همین قابلیت استثنایی موجب شده تا سالانه بیش از 40 هزار توریست روانه این منطقه شوند.

اطلاعات کلی

ارتفاع: 19.340 فوت (5895 متر)
محل: تانزانیا، شرق آفریقا
اولین صعود: هانس مایر (آلمان)، یوهانس کینیالا لاوو (تانزانیا) و لودویگ پورتشلر (اتریش) در 5 اکتبر، 1889.
بهترین زمان صعود: فصل زمستان و نیمه شهریور تا آخر مهرماه

کلیمانجارو بلندترین قله آفریقا و چهارمین قله از قلل هفتگانه جهان، به عنوان بلندترین کوه مستقل جهان شناخته شده است.

کلیمانجارو از سه مخروط آتشفشانی تشکیل شده است: کیبو 19.340 فوت (5895 متر)، Mawenzi 16.896 فوت (5149 متر) و شیرا 13000 فوت (3962 متر). اوهورو (Uhuru) بلندترین قله در لبه دهانه کیبو است.

کلیمانجارو آتشفشان چینه ای غول پیکر است که به دلیل ریختن گدازه هایی از منطقه دره ریفت شروع به تشکیل شدن کرد. کوه توسط گدازه های پی در پی ساخته شده است. دو تا از آن سه قله (Mawenzi و Shira) غیرفعال هستند در حالی که کیبو بلندترین قله است که می تواند دوباره فوران کند. فعالیت های اخیر آن تنها 200 سال پیش بوده و آخرین فوران عمده آن به 360.000 سال پیش بر می گردد.

کلیمانجارو تا 2.2 کیلومتر مربع از یخ های دورانی تشکیل شده است و به دلیل گرمای کره زمین در حال آب شدن هستند. 82 درصد یخچال های طبیعی از سال 1912 کاهش یافته اند و از سال 1989 میلادی 33 درصد کاهش یافته است. اما یخ های آزاد در عرض 20 سال به طور چشمگیری برای آب محلی شرب، آبیاری کشاورزی، و برق آبی استفاده می شود.

این آتشفشان خاموش در داخل 756 کیلومترمربعی پارک ملی کلیمانجارو در منطقه میراث جهانی یونسکو، و یکی از معدود مکان هایی بر روی زمین است که هر نوع منطقه زیستی محیطی را داراست. که شامل جنگل های گرمسیری، زمین های هموار و گیاهانی در دامنه کوهستان آلپ است.

کلیمانجارو اولین بار در تاریخ 5 اکتبر 1889 توسط زمین شناس آلمانی هانس مایر، Yoanas Kinyala Lauwo تانزایایی و Ludwig Purtscheller اتریشی صعود شد.

کلیمانجارو از 5 مسیر مشترک برای رسیدن به قله تشکیل شده است: مسیر Marangu، مسیر Machame، مسیر Rongai، مسیر Lemosho و مسیر Mweka. Machame و Lemosho که مسیرهای محبوب و دیدنی هستند. Marangu ساده ترین مسیر است اگر چه رسیدن به لبه دهانه دشوار است.

کلیمانجارو صعودی آسان دارد و هیچ نیازی به کوهنوردی فنی و یا داشتن تجربه نیست. بزرگ ترین چالش و خطر آن ارتفاع بالا است. کوهنوردان از هم هوایی نامناسب و بیماری ارتفاع به جای آبشاری آن می روند.

سریع ترین صعود توسط برونو Brunod ایتالیایی در سال 2001 انجام گرفت. او از دروازه Marangu در 5 ساعت و 38 دقیقه و 40 ثانیه صعود کرد. سریع ترین زمان رفت و برگشت را راهنمای محلی Simon Mtuy در تاریخ 26 دسامبر 2004 در زمان 8 ساعت و 27 دقیقه ثبت کرد.

کوه Meru (مرو) مخروط آتشفشانی در 14.980 پایی، 45 مایلی غرب کلیمانجارو قرار دارد. این یک آتشفشان فعال است، قله پوشیده از برف است، در پارک ملی آروشا قرار دارد و اغلب به عنوان اوج آموزشی کلیمانجارو استفاده می شود.

منابع: ویکی کوه، وبلاگ کلیمانجورا، بخش کوهنوردی ابوت، لست سکند

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *