خبرمحیط زیست

موتورهای کراس بلای جدید کوهستان بینالود

موتورهای کراس بر خلاف هشدار رئیس هیئت موتورسواری و اتومبیلرانی استان خراسان رضوی، همچنان در کوهستان ها جولان می دهند.

به گزارش بیس کمپ به نقل از دبده بان؛ بارها رییس هییت موتورسواری و اتومبیلرانی استان خراسان رضوی بیان کرده است که: «مخالف حضور تور های آفرود و موتور های کراس در کوهستان ها و اکوسیستم های طبیعی خستیم و در صورتی که ورزشکاران این هییت مبادرت به چنین اقدامی کنند، ما شدیدا برخورد می کنیم.»

اما همچنان شاهد حضور مخرب و البته بی وقفه ی حضور موتور های کراس و سرنشینان شان هستیم. ایا افرادی که این موتور ها را در کوهستان می رانند، عضو هییت موتور سواری و اتومبیل رانی استان نسیتند؟

طبق گفته ایشان: «همه برنامه ها و مسابقات در پیست صورت می گیرد و هیچ برنامه ای برای حضور در طبیعت و کوهستان نداریم. هییت اتومبیلرانی و موتورسواری دارای کمیته ای به نام تورینگ و سافاری است و برنامه های این کمیته با کسب مجوز های لازم صورت می گیرد. افرادی که با موتور کراس و اتومبیل های افرود در کوهستان های اطراف مشهد و حومه جولان می دهند هیچ ارتباطی به هیئت اتومبیل رانی و موتورسواری ندارند و در صورتی که یکی از ورزشکاران هیئت مبادرت به چنین اقدامی کند، کارت عضویت آن فرد باطل می شود.»

اما این صحبت ها چقدر صحیح است و می شود به آن اعتماد کرد خدا میداند.

با موتور سواران صحبت کردیم؛ همه به اتفاق از نداشتن مکان مناسب و کافی برای تمرینات خود گله مند بودند. اما این دلیل موجهی برای حضور در جایی که متعلق به آنان نیست و تخریبات صوتی و فرسایشی زیادی به اکوسیستم های حساس ارتفاعات می زند، نیست. ضمن اینکه کوه های بینالود و شیرباد و ارتفاعات جاغرق و زشک پوشیده از گیاهان مختلف و دارای پوشش جانوری متعدد است و طاقت بسیار کمی در مقابل این گونه تخریب ها دارد.

متاسفانه متولیان امر از جمله اداره کل محیط زیست و منابع طبیعی که دارای ابزار های قانونی برای برخورد با این افراد متخلف هستند تاکنون در این زمینه کوتاهی کرده اند. ضمن اینکه طبق قانون، موتورهای کراس از حجم موتور 250 cc به بالا، تردد شان ممنوع است و پلاک هم نمی شوند.

پیشنهاد می کنیم برای حفاظت از منابع طبیعی که وظیفه قانونی مان است و با توجه به اصل 50 قانون اساسی که تخریب طبیعت جرم است، اداره کل محیط زیست، منابع طبیعی و نیروی انتظامی استان به همراه هیئت اتومبیلرانی و موتورسواری باید کارگروهی تشکیل دهند و با ابزار های قانونی جلوی متخلفین را در گلوگاه ها بگیرند تا بیشتر از این مانع سلب آسایش و تخریب طبیعت و بر هم زدن نظم عمومی نشوند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

1 دیدگاه برای “موتورهای کراس بلای جدید کوهستان بینالود”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *